3/07/2011

houte couture _ wielkie krawiecktoDzisiaj chciałam poruszyć temat ...jak w w tytule.Jeżeli ktoś interesuję się modą wie co oznacza ten termin. (czyt.ot kutjur) Jest to francuskie słowo oznaczające wysokie, wytworne, eleganckie krawiectwo. W świecie mody tym wyrażeniem określane są kolekcje światowych projektantów szyte w pojedynczych egzemplarzach i z najlepszych materiałów. Ręczne szycie, setki godzin precyzyjnej pracy,rzecz stanowi raczej dzieło sztuki niż ubiór.Uwypuklają nadchodzące trendy danej firmy w ich najczystszej postaci. Kreacje z kolekcji haute couture są dopieszczane do ostatniego szwu. Każdy strój powstaje długo, jest ręcznie szyty i pracują nad nim najlepsi krawcy, specjaliści od haftu i detali. Używane są materiały tylko najwyższej jakości - m.in. jedwab, skóra, wełna, zamsz i kaszmir.
Powstaje tylko jeden egzemplarz danej kreacji. Dlatego też na takie ubrania mogą pozwolić sobie wyłącznie osoby zamożne. Dla przykładu, suknia może kosztować 50 tysięcy, a nawet 100 tys. dolarów, co daje w przeliczeniu 160 tysięcy - 320 tysięcy złotych!

Dla większości z nas jest to niewyobrażalna cena za coś, co można przecież przez przypadek rozedrzeć, poplamić czy porwać ;)! Ale taką np. suknie nie sposób pomylić z żadną inną, poza tym gwiazda (np. aktorka na premierze filmu) ma pewność, że inna kobieta nie przyjdzie w takiej samej kreacji! Jednocześnie jest to wizytówka, oznaka statusu i majątku. Dlatego w świecie celebrytów i gwiazd światowego kina zainteresowanie kolekcjami haute couture jest ogromne.

Warto wiedzieć, że haute couture to zastrzeżony zwrot chroniony przez francuskie prawo. Nad wszystkim czuwa Syndicale Chambre de la Haute Couture. Jedynie członkowie tego stowarzyszenia mogą nazywać swoje kolekcje haute couture. Tą możliwością mogą pochwalić się - zapewne nie raz słyszeliście te nazwiska - światowej sławy projektanci, m.in. Christian Dior, Jean Paul Gaultier, Christian Lacroix czy Giorgio Armani.

Pokazy mody haute couture, które odbywają się w Paryżu, zawsze cieszą się olbrzymią popularnością, m.in. dlatego, że prezentowane są kreacje niesamowite, niepowtarzalne, nowatorskie i po prostu piękne. Mimo, że tylko garstka osób może sobie na nie pozwolić, pomysły i rozwiązania zaprezentowane na pokazach kolekcji haute couture wpływają na innych projektantów i zapoczątkowują nowe trendy.

Giorgio ArmaniChristian Dior


Przepiękne kreacje.Najbardziej cenię projektantów własnie na houte couture.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz